Belka
Piątek, 29 Marca 2024   imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

W Tarnobrzegu było najmniej rozwodów w 2016 roku

Data publikacji: 2017-08-19, Data modyfikacji: 2017-08-29
A A AWydrukDrukuj  
 
W Tarnobrzegu było najmniej rozwodów w 2016 roku

Jak wynika z danych GUS obejmujących 66 miast na prawach powiatu, relatywnie najrzadziej decyzję o rozstaniu podejmują pary małżeńskie w: Tarnobrzegu (1,2) w woj. podkarpackim. Najwiecej rozwodów odnotowano w: Żorach (2,7) w woj. śląskim

W całej Polsce wskaźnik rozwodów na 1 tys. mieszkańców wyniósł 1,7 (1,8 w 2015 r.), przy czym w miastach małżeństwa rozpadają się ok. dwukrotnie częściej niż na wsi.

W 2016 r. w Polsce rozwiodło się ponad 63 tys. par małżeńskich – o prawie 4 tys. mniej niż rok wcześniej.

Główną przyczyną rozwodu deklarowaną przez małżonków jest niezgodność charakterów (ponad 40 proc. wszystkich rozwodów). Kolejne przyczyny to zdrada lub trwały związek uczuciowy z inną osobą (ponad 21 proc. rozwodów) oraz alkoholizm (17 proc.).

Rozwiedzeni małżonkowie przeżywają ze sobą średnio ok. 14 lat (staż małżeński nieznacznie się wydłuża). Z badań wynika, że na przestrzeni lat podwyższa się wiek małżonków podejmujących decyzję o rozwodzie – w 2016 r. statystyczny rozwiedziony mężczyzna miał 41 lat, a kobieta 39 lat, tj. byli o 2 lata starsi niż w 2000 r. i o 3 lata niż w 1990 r.

Osoby rozwodzące się są także coraz lepiej wykształcone – chociaż nadal wśród mężczyzn dominuje wykształcenie zasadnicze zawodowe (35 proc.), wykształceniem wyższym legitymuje się 20 proc. (w 1990 r. grupa ta stanowiła 10 proc.).

Rozwodzące się kobiety są lepiej wyedukowane, obecnie najczęściej mają wykształcenie średnie - 39 proc., wyższe posiada 31 proc. (w 1990 r. – 9 proc.).

Niezmiennie w ponad dwóch trzecich przypadków powództwo o rozwód wnosi kobieta. Natomiast orzeczenie rozwodu z winy żony następuje w niespełna 4 proc. przypadków; wina męża orzekana jest w 16 proc. rozwodów. Przeważnie jednak sąd nie orzeka winy - ok. 75 proc. rozwodów.

informator-lokalny.pl, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
tarnobrzeski

Powiat tarnobrzeski - powiat znajduje się na północy województwa podkarpackiego. Utworzony został w ramach reformy administracyjnej z 1999 roku. Jego siedzibą jest miasto Tarnobrzeg, które nie wchodzi w jego skład, ponieważ jest miastem grodzkim i samo w sobie stanowi powiat. W skład powiatu tarnobrzeskiego wchodzą gminy: Baranów Sandomierski, Nowa Dęba, Gorzyce oraz Grębów i dwa miasta: Baranów Sandomierski i Nowa Dęba.

Ziemie powiatu to raj dla wszystkich ornitologów. Na zielonych terenach objętych różnymi formami ochrony wyróżniono około 180 gatunków ptaków. W celach rekreacyjnych powstało tu sztuczne Jezioro Tarnobrzeskie. Jest się gdzie kąpać i opalać, a także nurkować, uprawiać sporty wodny i wędkować. Jest tu również przystań żeglarska, w której możemy wypożyczyć sprzęt wodny.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola